Romaneskna pretveza: Predgovor v španskem in francoskem razsvetljenskem romanu

Avtor: Ignac Fock
Monografija obravnava predgovor kot del romaneskne pripovedne strukture, ki ima zaradi svojega mesta v književnem besedilu posebne pragmatične, strateške in umetniške razsežnosti, saj predstavlja prag med empiričnim in literarnim svetom. Kot uvod v problematiko avtor oriše razvoj predgovora in prologa v svetovni književnosti, torej od antične dramatike in retorike preko pikaresknega romana in Cervantesa do 18. stoletja, ki predstavlja prelomni trenutek v razvoju modernega romana kot pripovedne vrste in hkrati družbene forme. Obsežnejše poglavje monografije je namenjeno pregledu, primerjavi in analizi opredelitev predgovora v literarni vedi 20. in 21. stoletja: gre za dela tako iz (post)klasične naratologije kot za sodobnejše študije s področja teorije pripovedi.

Leto izida: 2022

08. 05. 2024
Oddelek za sociologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Dnevi enakosti spolov FF 2024: Spolni stereotipi v literaturi za otroke

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

26. 04. 2024
Oddelek za anglistiko in amerikanistiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Delavnica dr. Gorice Stevanović: Prek meja: potovanje skozi roman v stripu

24. 04. 2024
Oddelek za psihologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Alumniteka: Naš planet na krožniku: kritični razmisleki o trajnostnih prehranskih sistemih

24. 04. 2024

Dnevi enakosti spolov FF: Endometrioza: zakaj je potrebno govoriti o njej?